„Eurovaistinę“ valdanti „Euroapotheca“ 2022 m. orientavosi į plėtrą Švedijoje ir veiklos efektyvumą

„Euroapotheca“ grupė 2022-aisiais metais orientavosi į plėtrą Švedijoje ir veiklos efektyvumą.  „Eurovaistinę“ Lietuvoje bei vaistinių tinklus Latvijoje, Estijoje ir Švedijoje valdanti grupė peržengė 1 mlrd. Eur apyvartą.

„Bendrai „Euroapotheca“ grupės pajamos 2022 metais augo 27 proc. Šį augimą labiausiai lėmė spalio mėnesį įgyvendintas sandoris Švedijoje, kuriuo sujungus „Apoteksgruppen“ ir „Kronans Apotek“ vaistinių tinklus, grupės konsoliduota apyvarta Švedijoje išaugo 55 proc. Tuo tarpu Latvijos ir Estijos rinkose grupės pardavimai augo po 12 proc., o Lietuvoje fiksuotas 10 proc. augimas. Po spartaus elektroninės prekybos augimo pandemijos laikotarpiu, praėjusiais metais fiksavome sulėtėjimą. Bendra Baltijos šalių apyvarta šiame kanale sumažėjo 3 proc. lyginant su ankstesniais metais”, – finansinius rezultatus detalizuoja „Euroapotheca“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Paulius Mencas.   

Plėtra Švedijoje

Viena iš pagrindinių sričių, kur „Euroapotheca“ orientavosi 2022 metais, buvo strateginė plėtra bei jungtinio verslo integracija Švedijoje. 2022 metų pradžioje „Euroapotheca“ valdoma „Euroapotheca Holding SWE“ ir „Oriola Corporation“ („Oriola“) pasirašė sutartį, kurios pagrindu susitarė sujungti joms priklausančius vaistinių tinklus Švedijoje – „Euroapotheca“ valdomą „Apoteksgruppen“ ir „Oriola“ priklausantį „Kronans Apotek“.

Šis sandoris paremtas reikšmingomis sinergijomis ir masto ekonomija, dėka vienas kitą papildančių „Apoteksgruppen“ bei „Kronans Apotek“ vaistinių tinklų, taip pat atsiveriančiomis naujomis galimybėmis plėsti elektroninės prekybos kanalą.

„Euroapotheca“ dėmesys 2022 metais buvo sutelktas šio sandorio užbaigimui ir Švedijos verslų integracijai. Gavus konkurencijos tarybos leidimą, sandoris buvo įgyvendintas 2022 metų spalio mėnesį, „Euroapotheca“ ir „Oriola“ įsteigiant bendrą įmonę, kurioje abi šalys įgijo po 50 procentų akcijų. Užbaigus šį sandorį, bendra įmonė yra trečias didžiausias Švedijos vaistinių rinkos dalyvis, turintis apie 25 proc. rinkos dalį.

Orientacija į veiklos efektyvumą

„Euroapotheca“ grupės įmonės, prisitaikydamos prie turbulencijos energetinių išteklių rinkoje, sparčios infliacijos bei bendros ekonominės situacijos, didesnį dėmesį sutelkė į kaštų valdymą ir veiklos efektyvumą.

„Vaistinių tinkle metai prasidėjo koreguojant asortimentą dėl karo Ukrainoje, o vėliau kartu su partneriais ir tiekėjais ieškojome sprendimų dėl sutrūkinėjusių tiekimo grandinių ir vaistų trūkumo. Nepaisant to, visus metus itin daug dėmesio skyrėme vidinių procesų peržiūrai ir vaistinės veiklos efektyvumui, kad atsilaisvintume vaistininkų rankas ir kuo daugiau dėmesio skirtume ekspertinei farmacinei paslaugai“,– apie praėjusių metų prioritetus pasakoja „Eurovaistinė“ valdybos pirmininkas Tomas Kibildis.

Lyginant su praėjusiais metais, visos grupės grynasis pelnas 2022-aisiais augo nuo 11 mln. iki 26 mln. Eur. Šiam grynojo pelno pokyčiui didžiausią įtaką turėjo vienkartiniai apskaitiniai įvykiai 2021 metų konsoliduotose finansinėse ataskaitose, susiję su investicijų vertinimu.

Grupei priklausančioms Lietuvos įmonėms 2022 metais paskirta Konkurencijos tarybos bauda, kuriai bylos teisminio nagrinėjimo laikotarpiui užtikrinti buvo pateikta banko garantija, metinėse finansinėse ataskaitose ir, atitinkamai, grynojo pelno rezultate nėra atspindima.